Willkommen auf den Seiten des Auswärtigen Amts
Καλοκαιρινή συναυλία με το Nichiteanu Trio από το Αμβούργο
Στις 11 Σεπτεμβρίου 2020 πραγματοποιήθηκε στην ταράτσα του Γενικού Προξενείου μια καλοκαιρινή συναυλία με το ανσάμπλ εγχόρδων Nichiteanu Trio από το Αμβούργο.
Καλοκαιρινή συναυλία με το Nichiteanu Trio από το Αμβούργο
![Καλοκαιρινή συναλία στην ταράτσα του Γενικού Προξενείου © ΓΠ Θεσσαλονίκης Φαίνεται η Γενική Πρόξενος Σίβυλλα Μπέντικ, δύο μουσικοί του Nichiteanu Trio και ένα μέρος του κοινού από την άκρη; σε πρώτο πλάνο: διακοσμητικά λουλούδια.](/blob/292/1d405f76d7ae8e678c7864e62790f650/loading-data.gif)
Στις 11 Σεπτεμβρίου 2020 πραγματοποιήθηκε στην ταράτσα του Γενικού Προξενείου μια καλοκαιρινή συναυλία με το ανσάμπλ εγχόρδων Nichiteanu Trio από το Αμβούργο.
![Ταράτσα του Γενικού Προξενείου © ΓΠ Θεσσαλονίκης Φαίνονται καρέκλες/Καλύματα με το λογότυπο του Γενικού Προξενείου στην ταράτσα.](/blob/292/1d405f76d7ae8e678c7864e62790f650/loading-data.gif)
Παρά των υποχρεωτικών κανονισμών για την αντιμετώπιση της πανδημίας του κορωνοϊού, που σύμφωνα με αυτούς μπορούσε να προσκεκληθεί μόνο ένας περιορισμένος αριθμός καλεσμένων...
![Διακόσμηση λουλουδιών © ΓΠ Θεσσαλονίκης Φαίνονται λουλούδια σε κοντινό πλάνο; στο φόντο είναι οι σημαίες της Ομοσπονδιακής Δημοκρατίας και της Ευρωπαϊκής Ένωσης.](/blob/292/1d405f76d7ae8e678c7864e62790f650/loading-data.gif)
....ο καλός καλοκαιρινός καιρός και η όμορφη διακόσμηση λουλουδιών συνέβαλαν στην εκπληκτική ατμόσφαιρα.
![Εναρκτήρια ομιλία της Γενικής Προξένου Σίβυλλα Μπέντικ © ΓΠ Θεσσαλονίκης Φαίνεται η Γενική Πρόξενος Σίβυλλα Μπέντικ την ώρα της εναρκτήριας ομιλίας της; δίπλα της στέκονται οι μουσικοί του Nichiteanu Trio.](/blob/292/1d405f76d7ae8e678c7864e62790f650/loading-data.gif)
Η Γενική Πρόξενος Σίβυλλα Μπέντικ καλωσόρισε τους τρείς μουσικούς Δανάη Παπαματθαίου- Matschke (βιολί), Andrea Heesch γεν. Nichiteanu (βιόλα) και τον Johannes Raab (βιολονοτσέλο) και τόνισε την σημαντικότητα της συναυλίας στην εποχή της πανδημίας.
![Ανσάμπλε εγχόρδων Nichiteanu Trio © ΓΠ Θεσσαλονίκης Λήψη από το πίσω μέρος του κοινού: Φαίνονται μερικοί καλεσμένοι οι οποίοι παρακολουθούν το ανσάμπλε να παίζει.](/blob/292/1d405f76d7ae8e678c7864e62790f650/loading-data.gif)
Το Nichiteanu Trio ενθουσίασε τους ακροατές με όμορφες ερμηνείες και μια δυνατή παρουσίαση διάφορων έργων των συνθετών Ernst von Dohnány και Ludwig van Beethoven.
![Ακροατήριο της καλοκαιρινής συναυλίας © ΓΠ Θεσσαλονίκης Φαίνεται ένα μέρος του καθιστού κοινού, λήψη από το πλάι, μετά το ηλιοβασίλεμα.](/blob/292/1d405f76d7ae8e678c7864e62790f650/loading-data.gif)
Το τρίο εκμεταλλεύτηκε την ευκαιρία και υπενθύμισε στο κοινό τα φετινά 250α γενέθλια του Ludwig van Beethoven. Η συναυλία χαρακτηρίστηκε από όλους τους παρευρισκόμενους ως μια καταπληκτική επιτυχία.
![Ηλιοβασίλεμα © ΓΠ Θεσσαλονίκης Φαίνεται η σημαία της Ευρωπαϊκής Ένωσης στην ταράτσα του Γενικού Προξενείου, κυματίζοντας μπροστά από το ηλιοβασίλεμα.](/blob/292/1d405f76d7ae8e678c7864e62790f650/loading-data.gif)
Αρχικά η καλοκαιρινή συναυλία είχαι προγραμματιστεί στο πλαίσιο της συμμετοχής της Γερμανίας ως τιμώμενη χώρα στην φετινή Διεθνή Έκθεση Θεσσαλονίκης (ΔΕΘ). Η ΔΕΘ ακυρώθηκε λόγω της πανδημίας του κορωνοϊού.
![Κοινή φωτογραφία μπροστά από το Buddy Bear © ΓΠ Θεσσαλονίκης Οι μουσικοί του Nichiteanu Trio στέκονται με τα όργανά τους και ο Πρόξενος Carsten Müller μπροστά από το Buddy Bear και κοιτάνε τον φακό.](/blob/292/1d405f76d7ae8e678c7864e62790f650/loading-data.gif)
Φυσικά, μετά την ολοκλήρωση της καλοκαιρινής συναυλίας, δεν έκανε να λείπει μια κοινή φωτογραφία με τον Πρόξενο Carsten Müller μπροστά από το Buddy Bear «Bäronikos».