Willkommen auf den Seiten des Auswärtigen Amts
Ένα ιστορικό Σαββατοκύριακο στην Ήπειρο
Σε επαγγελματικό ταξίδι στην περιφέρεια της Ηπείρου, ο Γενικός Πρόξενος Βάλτερ Στέχελ ακολούθησε τα βήματα της ιστορίας.
Σε επαγγελματικό ταξίδι στην ελληνική περιφέρεια της Ηπείρου, ο Γενικός Πρόξενος Βάλτερ Στέχελ ακολούθησε τα βήματα της ιστορίας - ρωμαϊκά και βυζαντινά, γερμανικά-εβραϊκά και γερμανικά-ελληνικά. Διαβάστε περισσότερα για τους σταθμούς που επισκέφθηκε ο Γενικός Πρόξενος Στέχελ στο ταξίδι του:
Ένα ιστορικό Σαββατοκύριακο στην Ήπειρο
![Ausgrabungsstätte von Nikopolis bei Preveza © Δήμος Αρταίων Ausgrabungsstätte von Nikopolis bei Preveza](/blob/292/1d405f76d7ae8e678c7864e62790f650/loading-data.gif)
Πρώτος σταθμός ήταν ο αρχαιολογικός χώρος της Νικόπολης στην Πρέβεζα, την πόλη που ίδρυσε ο Ρωμαίος αυτοκράτορας Αύγουστος τιμώντας τη νίκη του στη μάχη του Ακτίου εναντίον του Αντωνίου και της Κλεοπάτρας το έτος 31 π.Χ.
![Ausgrabungsstätte von Nikopolis bei Preveza © Δήμος Αρταίων Ausgrabungsstätte von Nikopolis bei Preveza](/blob/292/1d405f76d7ae8e678c7864e62790f650/loading-data.gif)
Ο Γενικός Πρόξένος ήταν ιδιαίτερα ενθουσιασμένος από τα υπολείμματα του μνημείου για την νίκη στο χώρο, από τον οποίο ο Αυγούστος ηγήθηκε της μάχης. «Εδώ βρισκόμουν σε πραγματικά ιστορικό έδαφος», είπε ο κύριος Στέχελ.
![Parigoritissa Kirche in Arta © Δήμος Αρταίων Parigoritissa Kirche in Arta](/blob/292/1d405f76d7ae8e678c7864e62790f650/loading-data.gif)
Αλλά και η Νικόπολη δεν ήταν εκεί πάντα. Στήλες της αρχαίας πόλης πήραν το δρόμο τους τον 13ο αιώνα για το Ναό της Παρηγορήτισσας στην Άρτα, όπου υποστηλώνουν μια συγκλονιστική κατασκευή μέχρι επάνω στο θόλο με τον Παντοκράτορα - για τον κύριο Στέχελ η πιο θεαματική και πιο όμορφη βυζαντινή εκκλησία.
![Kranzniederlegung in Arta © Δήμος Αρταίων Kranzniederlegung in Arta](/blob/292/1d405f76d7ae8e678c7864e62790f650/loading-data.gif)
Η Άρτα, στην γεμάτη εναλλαγές ιστορία της, είχε μια μεγάλη και ευημερούσα Ισραηλιτική Κοινότητα που εξαφανίστηκε μετά την απέλαση από τις γερμανικές κατοχικές δυνάμεις στις 24.03.1942 και την δολοφονία της στα στρατόπεδα εξόντωσης. Στη μνήμη της, ο Γενικός Πρόξενος Στέχελ κατέθεσε ένα στεφάνι και πήρε μέρος σε μια πορεία κεριών δια μέσου της πόλης.
![Kerzenmarsch in Arta © Δήμος Αρταίων Kerzenmarsch in Arta](/blob/292/1d405f76d7ae8e678c7864e62790f650/loading-data.gif)
Ο Γενικός Πρόξενος Βάλτερ Στέχελ πήρε μέρος σε μια πορεία κεριών δια μέσου της πόλης.
![Besuch der Opfergemeinde Kommeno © Δήμος Αρταίων Besuch der Opfergemeinde Kommeno](/blob/292/1d405f76d7ae8e678c7864e62790f650/loading-data.gif)
Στη μνήμη της φρίκης της γερμανικής κατοχής ήταν αφιερωμένες επίσης οι επισκέψεις του Γενικού Προξένου στις Κοινότητες Κομμένου, όπου Γερμανοί στρατιώτες σκότωσαν στις 16 Αυγούστου 1943 317 άμαχους.
![Besuch der Opfergemeinden Sykies und Loutrotopos © Δήμος Αρταίων Besuch der Opfergemeinden Sykies und Loutrotopos](/blob/292/1d405f76d7ae8e678c7864e62790f650/loading-data.gif)
Στη μνήμη της φρίκης της γερμανικής κατοχής ήταν αφιερωμένες επίσης οι επισκέψεις του Γενικού Προξένου στις Κοινότητες Συκεών και Λουτρότοπου.
![Generalkonsul Walter Stechel © Δήμος Αρταίων Generalkonsul Walter Stechel](/blob/292/1d405f76d7ae8e678c7864e62790f650/loading-data.gif)
Ο κύριος Στέχελ συνοψίζει τις εντυπώσεις του ως εξής: «Η επίσκεψή μου για άλλη μια φορά μου έδειξε τη δύναμη της ιστορίας και την ανάγκη να την γνωρίσω και να την αντιμετωπίσω. Η Μάχη του Ακτίου συνέστησε μια χρυσή εποχή ειρήνης και οικονομικής και πολιτιστικής ευημερίας υπό του αυτοκράτορα Αυγούστου. Η γερμανική κατοχή της Ελλάδας από την άλλη πλευρά, έφερε τον πόνο και το θάνατο, που εξακολουθεί να έχει επιπτώσεις και σήμερα. Είθε οι πράξεις μας να υπόκεινται του αυστηρού αλλά και φιλεύσπλαχνου βλέμματος του Παντοκράτορα στον τρούλο της Παρηγορήτισσας στην Αρτα!»